Пам’ятка по профілактиці коронавірусної інфекції

2020-03-10

Пам’ятка по профілактиці коронавірусної інфекції

Що таке коронавіруси?

Це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Які симптоми коронавірусної інфекції?Висока температура тіла, лихоманка, головний біль, слабкість, закладеність носа, кашель, утруднене дихання, болі в м'язах, кон'юнктивіт. У деяких випадках можуть бути симптоми шлунково-кишкових розладів: нудота, блювота, діарея.

Які ускладнення?

Серед ускладнень лідером є вірусна пневмонія. Погіршення стану при вірусній пневмонії йде швидкими темпами, і у багатьох пацієнтів вже протягом 24 годин розвивається дихальна недостатність, що вимагає негайної респіраторної підтримки з механічною вентиляцією легень. Швидко розпочате лікування сприяє полегшенню ступеня тяжкості хвороби.

Як можна заразитися, як передається вірус?

Наразі відомо, що новий коронавiрус передається краплинним та контактним шляхами. Вірус не циркулює в повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань - це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим. На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей i т.д. Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей, через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, дверних ручок, поручнів, харчових продуктів), що забруднені виділеннями із дихальних шляхів хворого чи інфікованого. Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Короновiруси не здатні зберігати iнфектогеннiсть (заразнiсть) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше l,5-2,0м.

Що робити якщо в сім’ї хтось захворів на інфекцію схожу на коронавірусну?

Викличте лікаря. Виділіть хворому окрему кімнату в будинку. Якщо це неможливо, тримайте відстань не менше 1,5-2 метра від хворого. Обмежте до мінімуму контакт між хворим і близькими, особливо дітьми, літніми людьми і особами, які страждають хронічними захворюваннями.

Часто провітрюйте приміщення.

Основні правила профілактики

ПРАВИЛО 1. Захворів - сиди дома.

Не варто ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям оточуючих. При перших проявах респіраторної інфекції зверніться за допомогою до свого сімейного лікаря. Керівникам закладів, установ та організацій потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці (навчанні) працівників (учнів) з ознаками гострого респіраторного захворювання.

ПРАВИЛО 2. Часто мийте руки з милом

Гігієна рук - це важливий захід профілактики поширення грипу та коронавірусной інфекції. Часто і ретельно мийте руки водою і милом протягом не менше 20-40 секунд. Якщо немає можливості помити руки з водою і милом, варто використовувати спиртосодержащий антисептик для рук - розчин з вмістом спирту 60-80% або з 2% хлоргексидину. Антисептик повинен покривати всю поверхню шкіри рук, обробляти руки треба не менше 30 секунд і особливу увагу приділити нігтям. Кількість антисептику повинна складати біля 3 мл. (24-27 пшиків). При першій же можливості помийте руки милом і водою. Чистка і регулярна дезінфекція поверхонь (столів, дверних ручок, стільців, гаджетів і ін.) видаляє віруси.

ПРАВИЛО 3. Дотримуйтесь відстані та етикету

Віруси передаються від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі), тому необхідно дотримуватися відстань не менше 1,5-2,0 метра від хворих. Уникайте потреби торкатися руками очей, носа або рота, можна перенести вірус зі шкіри рук до організму. Одягайте маску або використовуйте інші підручні засоби захисту, щоб зменшити ризик захворювання. При кашлі, чханні слід прикривати рот і ніс одноразовими серветками, які після використання потрібно викидати. В разі відсутності під рукою серветок прикривайтесь згином ліктя. Уникаючи зайвих поїздок і відвідування багатолюдних місць, скупчення людей можна зменшити ризик захворювання.

ПРАВИЛО 4. Захищайте органи дихання за допомогою медичної маски

Серед інших засобів профілактики особливе місце займає носіння масок, завдяки яким обмежується поширення вірусу.

Медичні маски для захисту органів дихання використовують:

- при догляді за хворими на гострі респіраторні вірусні інфекції;

- при спілкуванні з особами з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції;

- при відвідуванні місць масового скупчення людей, поїздках в громадському транспорті в період зростання захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції з метою додаткового захисту;

Як вірно носити маску?

Маски можуть мати різну конструкцію. Вони можуть бути одноразовими або можуть застосовуватися багаторазово. Є маски, які служать 2-6 годин. Але не можна весь час носити одну і ту ж маску, тим самим ви підвищуєте ризик інфікування. Яким боком носити медичну маску - непринципово.

Щоб убезпечити себе від зараження, вкрай важливо правильно її носити:

- маска повинна ретельно закріплюватися, щільно закривати рот і ніс, не залишаючи проміжків між обличчям і маскою;

- намагайтеся не торкатися поверхонь маски при її знятті, якщо ви її торкнулися, ретельно вимийте руки з милом або спиртовим засобом;

- вологу маску слід змінити на нову, суху;

- не використовуйте повторно одноразову маску;

- використану одноразову маску слід негайно викинути в відходи. При догляді за хворим, після закінчення контакту з хворим, маску слід негайно зняти. Після зняття маски необхідно негайно і ретельно вимити руки. Маска доречна, якщо ви перебуваєте в місці масового скупчення людей, в громадському транспорті, а також при догляді за хворим, але вона недоцільна на відкритому повітрі.

Під час перебування на вулиці корисно дихати свіжим повітрям і маску надягати не варто.

ПРАВИЛО 5. Не вживайте в їжу сирі або продукти тваринного походження, які не пройшли належну термічну обробку

Відповідно до правил забезпечення безпеки продуктів харчування особливу обережність слід проявляти при поводженні з сирим м'ясом та молоком, щоб уникнути перехресного забруднення продуктами харчування, які не пройшли термічну обробку.

ПРАВИЛО 6.

Дотримуйтесь особистої гігієни на продуктових ринках та в магазинах. При відвідуванні продуктових ринків та магазинів уникайте прямого контакту з продуктами харчування, особливо тих, що зберігаються відкритим методом на стелажах та підтоварниках, використовуйте одноразові рукавички, притримуйтесь правил особистої гігієни, ретельно мийте овочі та фрукти. Уникайте тісних контактів із тваринами.

ПРАВИЛО 7. Ведіть здоровий спосіб життя

Здоровий спосіб життя підвищує опірність організму до інфекції. Дотримуйтесь здорового режиму, включаючи повноцінний сон, споживання харчових продуктів багатих білками, вітамінами і мінеральними речовинами, фізичну активність.

ПРАВИЛО 8. Що робити в разі захворювання на інфекцію схожу на коронавірусну?

Залишайтеся вдома і терміново звертайтеся до лікаря.

Дотримуйтесь рекомендацій лікаря, постільного режиму і пийте якомога більше рідини. Оптимальні параметри повітря в приміщенні - температура близько 20 ° С, вологість 50-70%. Обов'язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень.

Кiлькiсть переглядiв: 190